Dyplom Wawrzyn Pawła Konrada

Opublikowane wtorek 6 Sierpień , 2019 w kategorii inne wydarzenia

KOMUNIKAT

Opublikowane poniedziałek 29 Lipiec , 2019 w kategorii komunikaty

W okresie 29 lipca – 31 sierpnia 2019 r. Muzeum Ziemi Lubartowskiej pracuje w godzinach 9.00 – 15.00. Serdecznie zapraszamy.

Wystawa „My Armii Krajowej żołnierze”

Opublikowane czwartek 25 Lipiec , 2019 w kategorii wystawy

W przeddzień 75 rocznicy wyzwolenia Lubartowa w sali konferencyjnej starej plebanii parafii św. Anny otwarta została wystawa, poświęcona żołnierzom Armii Krajowej, walczącym w latach okupacji o wolność Ojczyzny, uczestnikom „Burzy” na Wołyniu i Lubelszczyźnie.

Wystawę przygotowało Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Część wołyńską opracowała dr Halina Stachyra, autorka książki dotyczącej 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, część lubartowską i koncepcję całości ekspozycji – dr Ewa Sędzimierz.

Czytaj dalej…

Wystawa oświatowa

Opublikowane czwartek 25 Lipiec , 2019 w kategorii wystawy

W 200 rocznicę organizacji pierwszej stałej szkoły elementarnej w Lubartowie w Muzeum Ziemi Lubartowskiej  w dniu wczorajszym  otwarta została  wystawa „W LUBARTOWSKIEJ SZKOLE ….. 1819 – 2019”.

Otwarcie  stylizowane na  lekcję historii ubarwili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, wcielający się  w uczniów i nauczycieli lubartowskiej szkoły z czasów zaborów, okresu dwudziestolecia międzywojennego, okupacji niemieckiej i lat PRL. Scenki powstały na podstawie oryginalnych dokumentów, raportów, protokołów, kronik, wspomnień.

Czytaj dalej…

Zjazd Dużych Rodzin

Opublikowane czwartek 25 Lipiec , 2019 w kategorii inne wydarzenia

Muzeum Ziemi Lubartowskiej otworzyło swoje podwoje dla rodzin przybyłych na VII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin odbywający się w Lubartowie w dniach 14-16 czerwca 2019 r. Goście mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Regionalnego i obejrzenia wystaw: „W lubartowskiej szkole 1819 – 2019” oraz „Z dziejów Lubartowa”.

Podczas uroczystości odbywających się w ramach Zjazdu na placu przed Pałacem Sanguszków, w dniu 15 czerwca 2019 r., Muzeum  wspólnie z Lubartowskim Towarzystwem Regionalnym udostępniło stoisko, na którym można było kupić wydawnictwa, w tym książkę: „Lubartów w dziejach” oraz pamiątkowe magnesy.

Stoisko cieszyło się zainteresowaniem przybyłych z całej Polski rodzin, które chciały nabyć pamiątki z wizyty w naszym mieście. Wszystkim rodzinom odwiedzającym nasze Muzeum serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia kolejnych wystaw.

Wieczór z historią

Dnia 18 maja 2019 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów zorganizowano w naszym mieście „Wieczór z Historią”.  Zwiedzający mogli obejrzeć  zbiory Muzeum Ziemi Lubartowskiej oraz  Muzeum Parafialnego  a także odwiedzić salę rycerską pałacu Sanguszków.

Dodatkowym punktem stał się  koncert uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej  w Lubartowie oraz prezentacja postaci Gracjana Wereżyńskiego, rejenta przy sądzie pokoju w Lubartowie w latach 1866 – 1876, pierwszego regionalisty i autora najstarszej pracy dotyczącej naszego miasta pt. „Historyczne opisanie Miasta Lubartowa”. Czytaj dalej…

W lubartowskiej szkole 1819-2019

Opublikowane piątek 17 Maj , 2019 w kategorii wystawy

Wieczór z historią – Noc Muzeów w Lubartowie

Opublikowane czwartek 16 Maj , 2019 w kategorii inne wydarzenia

Muzeum Ziemi Lubartowskiej wraz z Muzeum Parafialnym oraz Lubartowskim Towarzystwem Regionalnym zapraszają na:

WIECZÓR Z HISTORIĄ

organizowany w ramach ogólnopolskiej Nocy Muzeów dnia 18 maja (sobota)

w programie:

18.00 – Muzeum Parafialne:
* koncert muzyki dawnej
* spotkanie z…: Gracjan Wereżyński

18.30 – 20.00 – Muzeum Ziemi Lubartowskiej:
* wstęp do historii miasta
przedszkolaki z wizytą w muzeum
* Gra Poszukujemy „człowieczka z pałacu”
Z historii Lubartowa – wystawa stała

18.30 – 20.00 – Muzeum Parafialne:
470 lat parafii lubartowskiej – wystawa stała

18.30 – 20.00 – Starostwo Powiatowe:
Pałac Sanguszków – zwiedzanie sali rycerskiej (w grupach co 30 min.)

W POSZUKIWANIU CZŁOWIECZKA Z PAŁACU – gra terenowa

Wanda Śliwina w swoich wspomnieniach zapisała, że przez wiele dziesięcioleci krążyły w mieście dziwne opowieści o tajemniczym człowieczku z pałacu – niedużym, na czarno ubranym panu z cylindrem na głowie, który od czasu do czasu ukazywał się w byłej sali bibliotecznej a następnie wychodził na główną klatkę schodową pałacu i znikał.
Lubartowskie matki straszyły swe dzieci: „jak będziesz niegrzeczny to przyjdzie człowieczek i cię ze sobą zabierze”.
Dziwna postać pojawiająca się ni stąd ni zowąd w pałacu była przedmiotem żywych dyskusji i domysłów wielu Lubartowian.
Któregoś dnia tajemniczego pana w cylindrze ujrzała grupa dzieci , które po skończonych lekcjach w pobliskiej szkole wracały do domów.
Kogo zobaczyły?
Kto był tajemniczym człowieczkiem z pałacu w międzywojennym Lubartowie?
Odpowiedź na to pytanie odnajdą ci, którzy 18 maja 2019 r. wezmą udział w grze terenowej organizowanej przez Muzeum.

KSIĄŻKA ROKU 2019

Opublikowane czwartek 16 Maj , 2019 w kategorii inne wydarzenia

Po raz XIII Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie zorganizowała konkurs na książkę roku. Prace oceniane były w trzech kategoriach: Lublin, Lubelszczyzna, Prace wydawane przez biblioteki województwa lubelskiego. Do konkursu zgłoszono 53 publikacje.

Miło nam poinformować, że w kategorii Lubelszczyzna Wawrzyn Pawła Konrada otrzymała wydana przez Urząd Miasta monografia Lubartów w dziejach. Podsumowanie konkursu i wręczenie wyróżnień odbyło się 15 maja 2019 r.

z recenzji prof. dr hab. Janusza Wrony:

„Na mapie monografii miast Lubelszczyzny pojawiła się wyjątkowo cenna pozycja poświęcona dziejom Lubartowa od pradziejów do czasów współczesnych (2015) W ten sposób jedno z ważniejszych miast powiatowych woj. Lubelskiego posiadające bardzo ciekawą i złożoną historię doczekało się pełnego naukowego opracowania.

Monografia ma również wymiar głęboko humanistyczny, pokazuje i utrwala w pamięci społecznej aktywność ludzi, którzy odgrywali wybitną rolę w dziejach miasta i okolic. Bowiem bieg dziejów determinuje po części i wola ludzi, i obiektywne prawa historii. Na uwagę zasługuje również staranny stan edytorski monografii. Skład tekstu jest wykonany w sposób staranny oraz poprawny pod względem zarówno technicznym jak i językowym zaś kompozycja graficzna książki w mojej opinii łączy w sobie estetykę i funkcjonalność”.

W lubartowskiej szkole…

Opublikowane środa 24 Kwiecień , 2019 w kategorii wystawy

W bieżącym roku przypada 200 rocznica powstania stałej szkoły elementarnej w naszym mieście. Z tej okazji muzeum przygotowuje wystawę „W lubartowskiej szkole…”.

Chcemy na niej ukazać różne aspekty  funkcjonowania  szkolnictwa na przestrzeni lat. Do współpracy przy jej tworzeniu zapraszamy wszystkich, którzy z lubartowskimi szkołami kiedykolwiek byli związani (uczniów, nauczycieli, rodziców). Poszukujemy przede wszystkim szkolnych pamiątek (zdjęć, dokumentów, a zwłaszcza przyborów szkolnych, tarcz czy innych znaczków identyfikujących, itp. akcesoriów.

Otwarcie wystawy planowane jest na maj 2019 r.