I Piknik Regionalny na zdjęciach

Zapraszamy na I Piknik Regionalny

Podziękowania za odwiedzenie wystawy

W dniu 21 lipca w przeddzień 75. rocznicy wyzwolenia Lubartowa spod okupacji niemieckiej, w sali konferencyjnej starej plebanii parafii św. Anny Muzeum Ziemi Lubartowskiej otworzyło wystawę:  „My Armii Krajowej żołnierze” poświęconą żołnierzom Armii Krajowej, walczącym w latach okupacji o wolność Ojczyzny, uczestnikom „Burzy” na Wołyniu i Lubelszczyźnie.

Zgromadzone na wystawie eksponaty – obrazy, grafiki, fotografie, kopie dokumentów, wspomnienia, materiały i opracowania oraz słowo – teksy wspomnień i komentarzy pozwoliły na pokazanie całej tej historii. Uzupełnieniem wystawy w części lubartowskiej była także ekspozycja plenerowa na placu przed ratuszem „Lubartów w latach wojny i okupacji”.

Wystawę można było obejrzeć od 22 lipca do 31 sierpnia 2019 r. W tym czasie wystawę zwiedziło około 500 osób. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem i uznaniem zwiedzających. Duże wrażenie na zwiedzających wywarły prace Włodzimierza Dębskiego autora grafik, obrazów olejnych i akwarel oraz  instalacji artystycznej przedstawiającej wizję obrony kościoła w Kisielinie.

Wszystkim gościom przybyłym na otwarcie wystawy w dniu 21 lipca oraz wszystkim zwiedzającym wystawę serdecznie dziękujemy za wizytę i zapraszamy do zwiedzania naszych kolejnych ekspozycji – wystawy stałej eksponowanej w Muzeum Ziemi Lubartowskiej oraz planowanej na drugą połowę września 2019 r. wystawy prac Włodzimierza Dębskiego.

Dyplom Wawrzyn Pawła Konrada

KOMUNIKAT

W okresie 29 lipca – 31 sierpnia 2019 r. Muzeum Ziemi Lubartowskiej pracuje w godzinach 9.00 – 15.00. Serdecznie zapraszamy.

Wystawa „My Armii Krajowej żołnierze”

Posted on 25 lipca 2019 by in wystawy

W przeddzień 75 rocznicy wyzwolenia Lubartowa w sali konferencyjnej starej plebanii parafii św. Anny otwarta została wystawa, poświęcona żołnierzom Armii Krajowej, walczącym w latach okupacji o wolność Ojczyzny, uczestnikom „Burzy” na Wołyniu i Lubelszczyźnie.

Wystawę przygotowało Muzeum Ziemi Lubartowskiej. Część wołyńską opracowała dr Halina Stachyra, autorka książki dotyczącej 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, część lubartowską i koncepcję całości ekspozycji – dr Ewa Sędzimierz.

Read more…

Wystawa oświatowa

Posted on 25 lipca 2019 by in wystawy

W 200 rocznicę organizacji pierwszej stałej szkoły elementarnej w Lubartowie w Muzeum Ziemi Lubartowskiej  w dniu wczorajszym  otwarta została  wystawa „W LUBARTOWSKIEJ SZKOLE ….. 1819 – 2019”.

Otwarcie  stylizowane na  lekcję historii ubarwili uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1, wcielający się  w uczniów i nauczycieli lubartowskiej szkoły z czasów zaborów, okresu dwudziestolecia międzywojennego, okupacji niemieckiej i lat PRL. Scenki powstały na podstawie oryginalnych dokumentów, raportów, protokołów, kronik, wspomnień.

Read more…

Zjazd Dużych Rodzin

Muzeum Ziemi Lubartowskiej otworzyło swoje podwoje dla rodzin przybyłych na VII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin odbywający się w Lubartowie w dniach 14-16 czerwca 2019 r. Goście mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Regionalnego i obejrzenia wystaw: „W lubartowskiej szkole 1819 – 2019” oraz „Z dziejów Lubartowa”.

Podczas uroczystości odbywających się w ramach Zjazdu na placu przed Pałacem Sanguszków, w dniu 15 czerwca 2019 r., Muzeum  wspólnie z Lubartowskim Towarzystwem Regionalnym udostępniło stoisko, na którym można było kupić wydawnictwa, w tym książkę: „Lubartów w dziejach” oraz pamiątkowe magnesy.

Stoisko cieszyło się zainteresowaniem przybyłych z całej Polski rodzin, które chciały nabyć pamiątki z wizyty w naszym mieście. Wszystkim rodzinom odwiedzającym nasze Muzeum serdecznie dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia kolejnych wystaw.

Wieczór z historią

Dnia 18 maja 2019 r. w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Muzeów zorganizowano w naszym mieście „Wieczór z Historią”.  Zwiedzający mogli obejrzeć  zbiory Muzeum Ziemi Lubartowskiej oraz  Muzeum Parafialnego  a także odwiedzić salę rycerską pałacu Sanguszków.

Dodatkowym punktem stał się  koncert uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej  w Lubartowie oraz prezentacja postaci Gracjana Wereżyńskiego, rejenta przy sądzie pokoju w Lubartowie w latach 1866 – 1876, pierwszego regionalisty i autora najstarszej pracy dotyczącej naszego miasta pt. „Historyczne opisanie Miasta Lubartowa”. Read more…

W lubartowskiej szkole 1819-2019

Posted on 17 maja 2019 by in wystawy