Powstaje Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej prowadzące działalność w zakresie gospodarki miejskiej i usług komunalnych.
Uruchomiono w Lubartowie filię Zakładów Radiowych Kasprzaka. Od 1 VII 1979 jako samodzielne ZWM Unitra. Produkcję rozpoczęto od radioodbiorników samochodowych Rajd i Mini 2 oraz magnetofonów kasetowych na licencji Thomsona. Uroczyste otwarcie zakładu odbyło się 29 lipca.
Lubartów jest jedną z kilkudziesięciu miejscowości Królestwa Polskiego, w których dochodzi do wybuchu Powstania Styczniowego. Grupa spiskowców atakuje stacjonującą w mieście 9 rotę wołogodzkiego pułku piechoty oraz park artyleryjski usytuowany na przedmieściach Lubartowa w rejonie Skrobowa.
Uruchomiono Zakłady Produkcji Elementów Budowlanych w Lubartowie, pierwszy po zakończeniu wojny zakład zbudowany w mieście.
Zebranie założycielskie Stowarzyszenia Spożywców „Jedność” w Lubartowie, wkrótce potem otwarto w mieście pierwszy sklep.
Pierwsza wielkopiątkowa Droga Krzyżowa ulicami Lubartowa z udziałem wiernych ze wszystkich wspólnot parafialnych.
Zbrodnia katyńska, wśród tysięcy ofiar: żołnierze i policjanci związani z Ziemią Lubartowską, wśród nich burmistrz Lubartowa mjr Jan Stanisław Jastrzębski.
Śmierć papieża Jana Pawła II. Lubartowianie spotkali się na specjalnej mszy św. odprawionej w centrum miasta, przy ul. Jana Pawła II zapłonęły znicze. W piątek 8 kwietnia wszyscy zgromadzeni przed telewizorami uczestniczyli w uroczystościach pogrzebowych na Placu św. Piotra w Rzymie.
Obchody milenijne (1000 rocznicy chrztu Polski) w Lubartowie- zorganizowano bogate uroczystości religijne, w tym zjazd księży pracujących w Lubartowie.
Upamiętnienie nauczycieli tajnego nauczania w Lubartowie pamiątkową tablicą wmurowaną w holu szkoły przy ul. Legionów (byłe Gimnazjum nr 1; obecnie Szkoła Podstawowa nr 1). Staraniem byłych uczniów upamiętniono 37 nauczycieli, którzy w okresie okupacji prowadzili tajne nauczanie.
W Zahajcach na Wołyniu zmarł Ks. Paweł Karol Sanguszko, właściciel Lubartowa. Jego pogrzeb zorganizowany rok później (24-26.V.1751) w Lublinie i Lubartowie był ostatnim wielkim pochowkiem sarmackim w Rzeczypospolitej.
Lubartów po raz pierwszy w dziejach powiatem w departamencie Lubelskim Księstwa Warszawskiego.
Powstaje Muzeum Parafialne przy parafii św. Anny. Pierwotnie mieściło się w górnej części kościoła, a od 2015 roku w wyremontowanym budynku starej plebanii.
Ukazał się 1 numer dwutygodnika miejskiego „Lubartowiak”.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja.
Bitwa pod Lubartowem stoczona przez korpus generała W. Chrzanowskiego z oddziałami rosyjskimi. Wojsku polskiemu udało się wycofać, punktem oporu powstrzymującym Rosjan był klasztor Kapucynów, gdzie obroną dowodził kpt. Józef Leśniowski. Na skutek ostrzału znaczna część drewnianej zabudowy Lubartowa spłonęła.
Uroczystości pogrzebowe Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie. Ciało Księcia spoczęło w Lublinie; jego serce i język w kaplicy św. Agaty w Lubartowie.
Wybory samorządowe w Polsce. W Lubartowie wybrano 28 radnych Rady Miejskiej I kadencji, przewodniczącym został Andrzej Zieliński.
Powstał pierwszy zastęp skautowy w Lubartowie przekształcony następnie w drużynę harcerską im. T. Kościuszki. Na jej bazie zorganizowano pluton Polskiej Organizacji Wojskowej z Zygmuntem Kosiorem na czele.
Powołano spółdzielnię mieszkaniową w Lubartowie. Pierwsze bloki zbudowano przy Al. Tysiąclecia.
Strajk w Lubartowskich Zakładach Garbarskich a w następnych dniach w kolejnych siedmiu zakładach. Lubartów dołączył do kilkuset protestujących zakładów Lubelszczyzny. Protesty w naszym mieście trwały do 23 lipca. Wydarzenia te nazwano Lubelskim Lipcem.
Lubartów został zdobyty przez wojska państw centralnych. Zażarte walki toczyły się w rejonie wsi Annobór i Nowodwór, samo miasto nie ucierpiało. Wycofujący się Rosjanie niemal doszczętnie spalili Ostrów Lubelski. Lubelszczyzna weszła w skład okupacji austriackiej a Lubartów stal się siedzibą władz obwodowych.
Trwa wojna polsko–bolszewicka. Rosjanie zbliżali się do Warszawy. W Lubartowie i okolicy stacjonuje 1 Dywizja Piechoty płk Stefana Dąb – Biernackiego, w rejonie pałacu kwateruje 1 pułk piechoty mjr S. Kozickiego, na dworcu– pociąg pancerny Poznańczyk. W mieście pozostali burmistrz i starosta, zorganizowano Straż Obywatelską z komendantem Józefem Poznańskim. W gmachu starostwa kwateruje dowódca Frontu Środkowego generała E. Rydz- Śmigły. Tu 17 sierpnia odbywa się narada z udziałem Józefa Piłsudskiego. Kontrofensywa znad Wieprza doprowadzi wkrótce do zwycięstwa Polaków w bitwie warszawskiej nad wojskami Rosji Radzieckiej.
Ukazał się 1 numer wydawnictwa „ Lubartów i Ziemia Lubartowska”, wydany w formie zeszytowej staraniem Komisji Miłośników Historii w Lubartowie.
Rozpoczął działalność Młodzieżowy Dom Kultury w Lubartowie. Początkowo funkcjonował na bazie Zespołu Szkół nr 2, od 20 października w dworku należącym niegdyś do p. Słowikowskich. Od stycznia 1981 r. przy MDK działał Międzyszkolny Klub Sportowy z sekcją piłki ręcznej.
Prywatyzacja lubartowskiej gazowni (istniejącej od lat 70. XX wieku m.in. jako Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Gazu Bezprzewodowego), powstaje GASPOL.
Grupa regionalistów powołuje do życia Komisję Miłośników Historii w Lubartowie (od 1957 Stowarzyszenie Miłośników Ziemi lubartowskiej, od 1977 Lubartowskie Towarzystwo Regionalne). Pierwszym prezesem został Jan Mangold.
Powstaje Podstrefa Lubartów w ramach Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro– Park Mielec, usytuowana w rejonie ul. Gazowej, objęła początkowo 20 ha gruntów.
Lubartów nawiedza biskup lubelski Stefan Wyszyński, późniejszy prymas Polski.
Mikołaj Firlej wojewoda lubelski, właściciel Lewartowa przyznał osiedlającym się w mieście prawo swobodnego wyznania i „rządzenia się według prawa kraju własnego”.
Szpital Sejmikowy w Lubartowie, mieszczący się w powstałym w końcu XIX wieku dworku Kirszenbergów, kupionym przez starostwo powiatowe, przyjął imię Najświętszej Marii Panny (uchwała Wydziału Powiatowego).
Powstał Powiatowy Dom Kultury w Lubartowie (uchwała nr 97/60 Prezydium PRN), od 15. IX.1977 r. funkcjonuje jako Lubartowski Ośrodek Kultury.
Śmierć ks. Barbary Sanguszkowej, jej ciało spoczęło w krypcie Sanguszków w podziemiach kościoła Kapucynów w Lublinie, serce w kościele św. Anny w Lubartowie.
Otwarcie Muzeum Regionalnego w Lubartowie, mieszczącego się w zabytkowym dworku dr Stefana Werchrackiego przy ul. Kościuszki 28.
Rozbrajanie okupantów austriackich w Lubartowie. Akcja prowadzona przez lubartowskich harcerzy i pluton POW rozpoczęta w rejonie pałacu a następnie w centrum miasta i okolicach dworca kolejowego, na którym zatrzymano i rozbrojono dwa pociągi niemieckie.
Po uzyskaniu zgody władz ruszyły prace przy budowie kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy (projekt architektoniczny Wojciech Kożuchowski) – parafia erygowana w dn. 6.X. 1988, pierwsza msza odprawiona została w wigilię 1991r.
Powstał Międzyzakładowy Komitet Koordynacyjny NSZZ „Solidarność” w Lubartowie.
Na prośbę ks. Pawła Karola Sanguszki August III odnowił prawo miejskie i nadal miastu nowy herb. Od tej pory miasto nosi nazwę Lubartów.
Wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Internowano 3 czołowych działaczy związku z Lubartowa. W pierwszych dniach stanu wojennego zorganizowano strajki protestacyjne w Zakładach Produkcyjnych WZSR i ZWM Unitra.
Ukaz carski o nowym podziale administracyjnym Królestwa Polskiego – Lubartów powiatem.
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Zachęcamy do zapoznania się z Polityką prywatności i Regulaminem.